Huş Kontra Üretim Aşamaları2021-12-18T23:28:36+00:00

Huş Kontra Üretim Aşamaları

Sağlığa Uygun ve Titiz Üretim

Obróbka hydrotermiczna surowca drzewnego

1. Hidrotermal ahşap kütüklerin işlenmesi

Kontrplak üretimi için hammadde olan ahşap kütükler hidrotermal işlemeden geçer. Hidrotermal işleme, ahşap türlerine bağlı olarak 40-60 ° C sıcaklıkta su ile dolu ıslatma havuzlarında gerçekleştirilir. Daha sonra, mekanik debarking yoluyla, kütükler, tomruklama ve taşıma işlemi sırasında kabukta biriken kabuk ve mineral kalıntılarından temizlenir.

 

2. Soyma

Ahşap kütük boyutunda bir kesim döner soyma makinesine teslim edilir. Döner tornaya dik açıyla monte edildikten sonra, bir kütük bir bıçağa karşı döndürülür. Soyma bıçağı, kaplama bandı şeklinde bir kaplama tabakasını keser.

Skrawanie (łuszczenie) wyrzynków
 
Suszenie i tzw. naprawianie forniru
3. Kaplamaların kurutucu ve yüzey onarımı

Bu aşamada kaplamalar% 30-120 nem içeriğine sahiptir. Nemi gerekli seviyeye düşürmek için kaplamalar, istenilen nem içeriğine yaklaşık% 8 – 12 oranında ulaşmak için bir bant kurutma tesisinde sürekli bir işlemde veya rulo kurutma tesislerinde 160–180 ° C sıcaklıkta levha olarak kurutulur. Ahşap anatomisinin neden olduğu kaplama kusurları (örneğin düğümler, yakın sallamalar, tomurcuk izleri vb.) uzman tarama sistemleri kullanılarak tanımlanır. Bu tür yüzey kusurları, renk ve odun işleme deseniyle eşleşen kaplama uçları veya takozlarla onarılır.

 

4. Yapışkan uygulama ve kontrplak setleri montajı

Yüz ve çekirdek kaplama setleri, kaplama levhaları uygun bir şekilde seçilerek ve düzenlenerek monte edilir. Nihai ürünün amaçlanan kullanımına ve müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak, levhalar klasik bir şekilde çapraz taneli, çapraz ve paralel taneli veya paralel taneli olarak birbiriyle ilişkili olarak döşenir. Yapıştırıcı her iki tarafa da her ikinci kaplama tabakasına uygulanır. Yapışkan bileşiğin türü, spesifik kontrplak için kullanılan yapıştırma türünü belirler.

Klejenie fornirów i budowanie zestawów
 
Prasowanie zestawów

5. Sıcak basma

Kaplama setleri hidrolik çok plakalı preslerde basınç altında sıcak preslenir. Kaplamalar birbirine bastırılır ve bundan sonra kalıcı olarak bağlanır.

 

6. Son işlemler ve zımpara

Kontrplağın baharatını takiben, not ettiği kontrplak nihayet işlenir ve bir profil makinesinde fazla malzeme kesilerek hedef boyuta kesilir. Daha sonra, yüz kaplamalarının yüzeyleri hassas bir zımpara makinesinde kalibre edilir ve zımparalanır.

Obróbka wykończeniowa
 
Oklejanie sklejki

7. Kaplama, film kaplama, yüzey işleme

Kontrplak panelin son uygulaması için gerekliyse, bu aşamada kontrplak levhanın yüzeyine reçine ile emprenye edilmiş özel bir kağıt (film olarak da adlandırılır) uygulanır. Bu işlem yüksek basınç ve yüksek sıcaklık ortamında gerçekleştirilir, reçinenin çekirdek kaplamalara geçmesine ve sonuç olarak yeni performans özelliklerine sahip bir yüzey üretmesine neden olunır.

 

8. Kalite denetimi ve sınıf sıralama

Kontrplak tasnifi, kalite sistemlerinin gereksinimlerine, teknik standartlarına ve spesifikasyonlarına uygun olarak kontrplak yüz kaplamalarının kalite kontrolüne ve sınıflandırılmasına dayanmaktadır.

Sortowanie sklejki

Görsel Şölen Burada

Tüm güzel uygulamaları sunamasak da en azından bir kısmı bizlerle…

Ahşap Dünyasına Merhaba,

Ahşap denince akla çok fazla şey gelmektedir. Biz ahşap dünyasına Kontra sağlamak amacını yerine getirebilirsek ne mutlu bize! Şimdilik Huş, Kavak ve Kayın kontra ile hizmet sunacağız.